Dobry sposób na zdrowsze oddychanie
Badania kliniczne potwierdzają, że czyste powietrze w miejscu zamieszkania pozwala uniknąć alergii i groźnych chorób. Z kolei nocny odpoczynek w atmosferze pozbawionej alergenów i substancji toksycznych zapewnia właściwą regenerację i zdrowie. Według specjalistów, aby to osiągnąć, trzeba mechanicznie oczyścić powietrze, odfiltrowując z niego niepożądane cząstki. Toksyczne związki unieszkodliwi węgiel aktywowany. W zdrowym domu oczyszczacz powietrza powinien pracować przez cały rok.
Wciągu doby człowiek wdycha od 10 do 20 tys. litrów powietrza. Z tak ogromną liczbą życiodajnego gazu do płuc trafia jednak wszystko to, co w nim się unosi. A nie wszystkie składniki są bezpieczne. Wiele z tych zagrożeń czyha na zewnątrz. Bywa bowiem tak, że powietrze w polskich miastach, nawet w kurortach, do których jeździ się po zdrowie, jest tak zanieczyszczone, że nie tylko nie spełnia żadnych norm, ale nawet przekracza je o tysiące procent. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że powietrze w domu, tam gdzie śpimy co najmniej przez osiem godzin i spędzamy część czasu wolnego od pracy, zagraża najbardziej, narażając na stały kontakt z alergenami i toksycznymi substancjami.
Polski problem: zimy ze smogiem
Wsezonie grzewczym w naszym kraju zawsze przekraczane są normy dotyczące zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu. Zanieczyszczenia te to głównie sadza, która pochodzi z tak zwanej niskiej emisji – czyli pieców i palenisk ogrzewających głównie domy jednorodzinne. To dlatego przekroczenia norm zanieczyszczeń zdarzają się na terenie całego kraju przez jedną czwartą dni w ciągu roku.
Podobna sytuacja ma miejsce w cieplejszych okresach. Gdy kończy się sezon grzewczy, smog powstaje poprzez wzbijanie substancji, które osiadły na ziemi przez silny wiatr. Latem powstaje także smog wtórny: światło słoneczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta